Wybrane zagadnienia z zakresu produkcji roślinnej 04-AK-WZPR-SP2
Wykłady:
Zarys dziejów rolniczej produkcji roślinnej. Rola rolnictwa w rozwoju kultury i cywilizacji. Formy i specyfika produkcji roślinnej oraz jej cele, zadania i stan aktualny w Polsce i na świecie. Klimatyczne uwarunkowania produkcji roślinnej oraz reakcje roślin uprawnych na czynniki meteorologiczne. Fenologia i jej wykorzystanie w produkcji roślinnej. Gleba jako czynnik produkcji roślinnej, rolnicze mierniki jakości gleb, wymagania glebowe roślin uprawnych a struktura upraw i efekty produkcyjne. Ukształtowanie terenu i jego znaczenie dla produkcji roślinnej. Agrocenoza siedlisk rolniczych, jej komponenty, struktura i znaczenie w produkcji roślinnej. Chwasty jako roślinność towarzysząca roślinom uprawnym na użytkach rolnych. Czynności agrotechniczne w realizacji produkcji roślinnej. Istota i celowość oraz uwarunkowania zmianowania roślin uprawnych. Uprawa roli – jej cele i ważniejsze zabiegi. Rozmnażanie roślin uprawnych oraz ich siew i sadzenie. Ważniejsze zabiegi pielęgnacyjne roślin uprawnych. Skład gatunkowy runi trwałych użytków zielonych i jego uwarunkowania. Specyfika i niektóre elementy pratotechniki na łąkach i pastwiskach. Istotne cechy produkcji warzywnej i sadowniczej. Rolno – środowiskowe aspekty rolniczej produkcji roślinnej.
Ćwiczenia:
Przegląd ważniejszych gatunków roślin rolniczych, warzywnych i sadowniczych uprawianych w Polsce oraz w innych strefach klimatycznych. Przegląd ważniejszych roślin towarzyszących roślinom uprawnym na użytkach rolnych. Bioindykacyjne metody oceny środowiska rolniczego. Założenia realizacji produkcji rolniczej w różnych systemach i analiza różnic między tymi systemami. Zasady etyczne w realizacji produkcji roślinnej.
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
Literatura podstawowa:
Krężel R., Parylak D., Zimny L., 1999. Zagadnienia uprawy roli i roślin. Wyd. AR Wrocław.
Orłowski M. (red.), 2000. Polowa uprawa warzyw. Wyd. BRASIKA, Szczecin.
Pieniążek S. A. (red.), 1995. Sadownictwo. PWRiL Warszawa.
Rogalski M. (red.), 2005. Łąkarstwo. Wyd. Kurpisz.
Literatura uzupełniająca:
Bac S., Koźmiński C., Rojek M., 1998. Agrometeorologia. PWN Warszawa.
Duer I., Fotyma M., Madej A., 2004. Kodeks dobrej praktyki rolniczej. Wyd. MRiRW, MŚ Warszawa.
Listowski A., 1988. Agroekologiczne podstawy uprawy roślin. PWN Warszawa.
Niewiadomski W., 1975. Podstawy agrotechniki. PWRiL Warszawa.
Tyburski J., Żakowska–Biemans S., 2007. Wprowadzenie do rolnictwa ekologicznego. Wyd. SGGW, Warszawa.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: