Transformacja i regeneracja roślin 04-BIO-AG-TIRR-SD2
Wykłady:
Przygotowanie konstrukcji genowych wykorzystywanych do transformacji. Charakterystyka genów markerowych i selekcyjnych. Typy wektorów. Mechanizm transferu DNA Agrobacterium. Regulacja ekspresji transgenu w roślinach. Metody wprowadzania genów do roślin. Czynniki wpływające na wydajność transformacji. Metody identyfikacji transgeniczności. Transgenizacja w badaniach podstawowych i praktyczne jej wykorzystanie. Regulacje prawne dotyczące zasad stosowania GMO w Unii Europejskiej.
Ćwiczenia:
Szczegółowy kurs obejmuje: poszczególne etapy pracy nad transgenizacją roślin, tj. wybór materiału, transformację genetyczną komórek roślinnych, regenerację i selekcję transformantów, oraz analizę stabilności ekspresji transgenu, indukcję w roślinie nadekspresji i supresji transgenu, zapoznanie z elementami bioinformatyki i możliwości wykorzystania internetowych biologicznych baz danych, jako narzędzi do projektowania doświadczeń w zakresie transgenizacji roślin.
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
Literatura podstawowa:
1. „Biotechnologia roślin” red. Malepszy S.
Literatura uzupełniająca:
1. Fizjologia roślin, red. Jan Kopcewicz, Stanisław Lewak.
2. Genetyka molekularna, Piotr Węgleński.
3. Biotechnologia molekularna, Modyfikacje genetyczne, postępy, problem, Jerzy Buchowicz.
4. Genomy, Terry A. Brow.
5. Bioinformatyka i ewolucja molekularna, Paul G. Higgs, Teresa K. Attwood.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: