Genetyka i hodowla roślin 04-BIO-GIHR-SP3
Wykłady:
Rys historyczny badań nad dziedziczeniem i zmiennością cech. Podstawy cytogenetyki i rola chromosomów w przekazywaniu informacji genetycznej. Budowa i funkcje DNA, RNA, kod genetyczny. Źródła i rodzaje zmienności genetycznej; zmienność rekombinacyjna, mutacyjna, transgeniczna. Rodzaje mutacji i ich znaczenie w tworzeniu użytecznej zmienności genetycznej. Mono- i poliploidy; metody uzyskiwania, znaczenie w badaniach genetycznych i w hodowli. Dziedziczenie pozachromosomowe, aspekty praktyczne. Genetyka populacji. Cele i kierunki hodowli. Materiały wyjściowe w tworzeniu nowych odmian. Metody hodowlane – hodowla rekombinacyjna, mutacyjna, heterozyjna, selekcja. Hybrydyzacja międzygatunkowa, metody szybkiej stabilizacji genetycznej w populacjach heterozygotycznych, linie DH.
Ćwiczenia:
Eksperyment nad dziedziczeniem cech u Drosophila melanogaster; sprawozdanie z badań obejmujące zastosowaną metodę, wyniki oraz ich interpretacja. Dziedziczenie cech, współdziałanie genów, sprzężenia genów. Omówienie zagadnień dotyczących kierunków hodowli roślin oraz podstawowych metod hodowlanych; selekcja, krzyżowanie, heterozja, mutacje, poliploidalność. Zastosowanie metod biotechnologicznych w tradycyjnej hodowli roślin. Wybrane zagadnienia z nasiennictwa: rejestracja i ochrona odmian; ocena, kwalifikacja i doskonalenie materiału siewnego.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2017/18Z: | W cyklu 2019/20Z: | W cyklu 2020/21Z: | W cyklu 2024/25Z: | W cyklu 2021/22Z: | W cyklu 2016/17Z: | W cyklu 2023/24Z: |
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Nowaczyk L., Śliwińska E., 2001. Wybrane zagadnienia z genetyki. Wyd. Uczelniane ATR Bydgoszcz.
2. Michalik B. (red.), 2009. Hodowla roślin z elementami genetyki i biotechnologii. PWRiL, Poznań.
3. Duczmal K., Tucholska H., 2002. Nasiennictwo. PWRiL, Poznań.
4. Niemirowicz-Szczytt K., 1993. Hodowla roślin warzywnych. SGGW Warszawa.
5. Olszewska M. (red.), 1999. Podstawy cytogenetyki roślin. PWN.
Literatura uzupełniająca:
1. Michalik B. (red.), 1996. Zastosowanie metod biotechnologicznych w hodowli roślin. DRUKROL S.C., Kraków.
2. Jassem M., 1999. Genetyka.
3. Węgleński P., 2007. Genetyka molekularna.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: