Mikrobiologia przemysłowa 04-BIO-MIKRP-SP4
Wykłady:
Przemysłowe wykorzystanie bakterii fermentacji mlekowej (pieczywo, mięso, kwas mlekowy, dekstran, bakteriocyny, probiotyki). Przemysłowe wykorzystanie bakterii z rodzaju Clostridium, Bacillus oraz bakterii kwasu octowego. Biosynteza wybranych antybiotyków (biogeneza i regulacja biosyntezy, stosowane szczepy, zarys biotechnologii antybiotyków). Grzyby strzępkowe w procesach biotechnologicznych przetwarzania produktów ubocznych przemysłu rolno-spożywczego. Biodegradacja i utylizacja odpadów stałych, biopaliwa. Bioremediacja gleb, biogeochemia, biometalurgia. Procesy mikrobiologiczne w kompostowaniu osadów i odpadów, produkcji i zagospodarowaniu biogazu. Biotechnologia osadu czynnego, przyrodnicze zagospodarowanie osadów i ścieków. Znaczenie grzybów w przyrodzie i gospodarce człowieka (grzyby wykorzystywane w medycynie, farmacji, przemyśle spożywczym i innych gałęziach gospodarki). Pozyskiwanie i selekcja drobnoustrojów do procesów przemysłowych – zasady screeningu. Metody ulepszania mikroorganizmów przemysłowych. Mikotoksyny – definicje, podział, szkodliwość, grzyby mikotoksynotwórcze, geny warunkujące syntezę mikotoksyn, w tym geny klasteru Tri. Fermentacja alkoholowa – przemysłowe znaczenie, technologie produkcji napojów alkoholowych, grzyby towarzyszące. Sposoby konserwacji i przechowywania szczepów drobnoustrojów przemysłowych.
Ćwiczenia:
Metody badań właściwości biochemicznych i fizjologicznych czystych kultur bakterii. Badanie reakcji mikroorganizmów na zróżnicowane warunki hodowli. Produkcja kwasu mlekowego przez bakterie z rodziny Streptococcaceae i Lactobacillaceae. Mikrobiologiczna ocena jakościowa i ilościowa produktów mleczarskich. Analiza wydajności procesu biosyntezy kwasu cytrynowego na różnych podłożach płynnych, oznaczenia chemiczne prób fermentacyjnych. Ocena stopnia wrażliwości mikroorganizmów na ksenobiotyki (metoda dyfuzji w podłożu agarowym). Ilościowa i jakościowa analiza składu bioaerozoli w oparciu o obowiązujące normy. Wykorzystanie metody sedymentacyjnej i aerospirometrycznej do oznaczenia obecności w powietrzu bakterii saprotroficznych i patogenów. Badanie mikrobiologiczne wody pitnej, cieków i zbiorników naturalnych. Wykorzystanie podłoży różnicujących do szybkiego wykrywania biologicznych wskaźników skażenia środowiska. Zastosowanie w diagnostyce testów biochemicznych i serologicznych. Gleba jako źródło grzybów o znaczeniu przemysłowym - izolacja grzybów - potencjalnych producentów związków biologicznie aktywnych (metoda Warcup’a). Mikotoksynotwórcze grzyby i zagrożenia wynikające z ich obecności w produktach żywnościowych, grzyby powodujące choroby przechowalnicze (rodzaje: Aspergillus, Fusarium, Penicillium). Określenie wpływu środków konserwujących na drobnoustroje, utrwalanie żywności czynnikami fizycznymi i chemicznymi, badanie skuteczności utrwalania. Molekularna identyfikacja potencjalnych zdolności mikotoksynotwórczych mikroorganizmów zanieczyszczających żywność (metoda PCR). Metody badawcze stosowane w analizach żywności w laboratoriach „badań żywności, żywienia i przedmiotów użytku”- zawartość mikotoksyn i obecność mikroorganizmów w płodach rolnych i produktach przetworzonych.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2016/17L: | W cyklu 2021/22L: | W cyklu 2023/24L: | W cyklu 2020/21L: | W cyklu 2017/18L: | W cyklu 2019/20L: | W cyklu 2024/25L: |
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Bednarski W., Fiedurek J., 2007, Podstawy biotechnologii przemysłowej. Wyd. Naukowo-Techniczne Warszawa.
2. Bednarski W., Reps A., 2001, Biotechnologia żywności. Praca zbiorowa. Wyd. Naukowo – Techniczne, Warszawa .
3. Chełkowski J., 1991, Cereal grain, mycotoxins, fungi and quality in drying and storage, Elsevier.
4. Chmiel A., 1998, Biotechnologia. Podstawy mikrobiologiczne i biochemiczne. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
5. Czerwiecki L., 1993, Mikotoksyny w żywności. Wykrywanie i oznaczanie. Warszawa.
6. Kosewska L., 1991, Analiza mikrobiologiczna w przemyśle spożywczym, WSiP Warszawa.
7. Nicklin J., Graeme-Cook K., Paget T., Killington R., 2000, Mikrobiologia – Krótkie wykłady. PWN, Warszawa.
8. Singleton P., 2000, Bakterie w biologii, biotechnologii i medycynie. PWN, Warszawa.
Literatura uzupełniająca:
1. Baran E., 1998, Zarys mikologii lekarskiej. Volumed Wrocław.
2. Biller E., Wierzbicka A., 2003, Wybrane procesy w technologii żywności. Wyd. SGGW, Warszawa.
3. Buraczewski G., 1994, Biotechnologia osadu czynnego. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
4. Dijksterhuis J., Samson R. A., 2007, Food Mycology: A Multifaceted Approach to Fungi and Food. CRC Press.
5. Jankiewicz M., Kędzior Z., 2003, Metody pomiarów i kontroli jakości w przemyśle spożywczym i biotechnologii. Wyd. AR, Poznań.
6. Leśniak W., 2002, Biotechnologia Żywności. Wyd. Ak. Ekonom. Wrocław.
7. Pijanowski E., Dłużewski M., Dłużewska A., Jarczyk A., 2004. Ogólna technologia żywności.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: