Komputerowa analiza danych molekularnych 04-NB-KADM-SP6
Wykłady:
Wielkość i mapowanie genomów, mapy fizyczne, cytogenetyczne, restrykcyjne, genetyczne, porównawcze i zintegrowane – gromadzenie danych w bazach internetowych. Biblioteki DNA. Metody i strategie sekwencjonowania genomów. Analiza sekwencji genomów. Ustalanie funkcji genów. Techniki wysokoprzepustowe stosowane w „omikach”.
Ćwiczenia:
Wyszukiwanie informacji w biologicznych bazach danych (bazy sekwencji nukleotydowych, wielkości genomu, liczby chromosomów). Specjalistyczne bazy danych. Porównywanie sekwencji DNA. Projektowanie starterów do reakcji PCR, analiza restrykcyjna, dobór enzymów do PCR-RFLP.
Efekty kształcenia
Student zna podstawowe techniki i narzędzia badawcze stosowane w nanobiotechnologii na poziomie komórkowym i molekularnym, ma specjalistyczną wiedzę w zakresie baz danych sekwencji kwasów nukleinowych, posiada umiejętność wyszukiwania, zrozumienia i analizy informacji pochodzących z baz danych sekwencji nukleotydowych. Potrafi porównywać sekwencje, analizować i interpretować uzyskane wyniki. Potrafi zastosować narzędzia bioinformatyczne w celu optymalizacji prac z zakresu badań molekularnych, prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga problemy podczas pracy samodzielnej i w zespole.
Literatura
Literatura podstawowa:
Brown T. A., 2009. Genomy. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Higgs P. G., Attwood T. K., 2008. Bioinformatyka i ewolucja molekularna. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Literatura uzupełniająca:
Baxevanis A.D., Ouellette B.F.F., 2005 Bioinformatyka. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Primrose S.B., 1999. Zasady analizy genomu. WNT, Warszawa.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: