Techniki biologii molekularnej i inżynierii genetycznej 04-NB-TBMIG-SP5
Wykłady:
Struktura i właściwości DNA i RNA. Replikacja DNA. Uszkodzenia, naprawa i rekombinacja DNA. Transkrypcja u Procaryota i Eucaryota. Zróżnicowanie budowy i funkcji RNA. Translacja i jej regulacja. Białka - struktura i właściwości. Metody i techniki badania DNA, RNA i białek i ich zastosowanie w genetyce, hodowli roślin, medycynie i sądownictwie. Enzymy i klonowanie DNA. Konstruowanie rekombinowanego DNA. Mutageneza in vitro. Transformacja genetyczna - metody wektorowe i bezpośrednie, geny selekcyjne, cele transformacji. Znaczenie inżynierii genetycznej dla rolnictwa i badań podstawowych. Organizmy genetycznie modyfikowane (GMO) – osiągnięcia, zagrożenia, perspektywy.
Ćwiczenia:
Przygotowanie do pracy w laboratorium biotechnologicznym – szkolenie BHP, obsługa sprzętu laboratoryjnego. Techniki izolacji kwasów nukleinowych. Elektroforetyczna detekcja wyizolowanego DNA i RNA. Spektrofotometryczna ocena stężenia i jakości wyizolowanych kwasów nukleinowych. Izolacja białek i oznaczanie ich stężenia metodą Bradforda. Rozdział białek na żelu poliakryloamidowym w warunkach denaturujących (elektroforeza SDS-PAGE). Metoda PCR - programowanie termocyklera, zasady optymalizacji reakcji, amplifikacja wybranego fragmentu DNA. Elektoroforeza produktów PCR w żelu agarozowym. Analiza wielkości produktów PCR za pomocą programu GelAnalyser. Transformacja genetyczna szczepu E. coli DH5 z wykorzystaniem plazmidu pUC19. Restrykcja – charakterystyka enzymów klasy I, II i III. Mapy restrykcyjne. Elektroforetyczna analiza transformantów.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student ma wiedzę z zakresu podstaw biologii molekularnej i inżynierii genetycznej. Zna podstawowe techniki izolacji i rekombinacji kwasów nukleinowych i białek oraz narzędzia badawcze stosowane w biologii molekularnej i inżynierii genetycznej. Potrafi obsługiwać podstawową aparaturę wykorzystywaną w laboratorium biologii molekularnej i inżynierii genetycznej, potrafi interpretować uzyskane wyniki i wyciągać wnioski, ma świadomość potrzeby dokształcania i samodoskonalenia w zakresie nowoczesnych technik stosowanych w biologii molekularnej i inżynierii genetycznej, jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo pracy własnej i innych oraz powierzony sprzęt.
Literatura
Literatura podstawowa:
Matthews H.R., Freedland R.A., Miesfeld R.L. 2000. Biochemia i biologia molekularna w zarysie. Prószyński i S-ka, Warszawa.
Turner P.C., McLennan A.G., Bates A.D., White M.R.H. 1999. Biologia molekularna. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Brown T.A. 2009. Genomy. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Literatura uzupełniająca:
Berg J.M., Stryer L., Tymoczko J.L. 2009. Biochemia. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Słomski R. Przykłady analiz DNA. 2004. Akademia Rolnicza w Poznaniu. Poznań.
Kłyszejko-Stefanowicz L. 2005. Ćwiczenia z biochemii. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: