Herbologia 04-RO-AA-HERB-SP5
Wykłady:
Chwasty jako komponent agrofitocenozy. Przystosowanie chwastów do występowania w łanach roślin uprawnych – różnorodność i zmienność: cyklu rozwojowego, sposobów rozmnażania i rozprzestrzeniania, form i osobników, płodność, spoczynek i żywotność nasion. Oddziaływanie agroekologiczne chwastów – zjawisko konkurencji i allelopatii. Skutki przyrodnicze i gospodarcze obecności chwastów w agroekosystemach. Czynniki kształtujące zbiorowiska chwastów w agroekosystemie: glebowe, klimatyczne, agrotechniczne. Najważniejsze gatunki chwastów na świecie. Zmiany zachwaszczenia pól uprawnych w Polsce oraz metod i sposobów jego ograniczania. Agrotechniczne i przyrodnicze uwarunkowania stosowania herbicydów. Przemiany herbicydów w środowisku. Uodparnianie się chwastów na substancje aktywne herbicydów. Chwasty w uprawie roślin transgenicznych. Regulacja zachwaszczenia w różnych systemach rolnictwa.
Ćwiczenia:
Właściwości biologiczne, agroekologiczne i gospodarcze ekspansywnych gatunków chwastów segetalnych i ruderalnych. Rozpoznawanie nasion chwastów i osobników w różnych fazach rozwojowych. Metody oceny liczebności diaspor chwastów w glebie oraz zachwaszczenia łanów roślin uprawnych. Charakterystyka grup chemicznych, substancji czynnych i spektrum chwastobójcze herbicydów. Substancje wspomagające działanie herbicydów (adiuwanty) i ich stosowanie. Diagnostyka uszkodzeń herbicydowych roślin uprawnych. Zasady doboru i stosowania herbicydów w uprawach polowych. Projekty stosowania herbicydów i integrowanej walki z chwastami w roślinach uprawnych na użytkach rolnych i na terenach nie użytkowanych. Ocena ryzyka uodparniania się chwastów na herbicydy i metody walki z ekotypami odpornymi.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Studiujący posiada podstawową wiedzę z zakresu biologii i ekologii chwastów i ograniczania ich występowania. Zna uwarunkowania kształtowania się zbiorowisk chwastów i ich znaczenie w agroekosystemach. Zna agrotechniczne i przyrodnicze uwarunkowania stosowania herbicydów. Ma wiedzę ma temat regulacji zachwaszczenia w różnych systemach rolnictwa. Zna konsekwencje stosowania różnych metod odchwaszczania. Posiada umiejętność rozpoznawania chwastów w różnych fazach rozwojowych, w tym nasion i siewek. Potrafi projektować programy regulacji zachwaszczenia i zwalczania chwastów na użytkach rolnych, obszarach wyłączonych z produkcji rolniczej i terenach nie użytkowanych rolniczo. Ma świadomość potrzeby, ryzyka i zagrożeń stosowania różnych metod regulacji zachwaszczenia. Ma przekonanie o konieczności dokształcania się w tym zakresie.
Literatura
Literatura podstawowa:
Woźnica Z. 2012. Herbologia. Podstawy biologii, ekologii i zwalczania chwastów. PWRiL, Poznań.
Paradowski A. 2009. Atlas chwastów. Wydawnictwo Plantpress, 2009.
Piekarczyk M., Jaskulski D., 2016. Chwasty i ich zwalczanie – element polowej produkcji roślinnej. Wydawnictwa Uczelniane UTP w Bydgoszczy.
Praczyk T., Skrzypczak G. 2004. Herbicydy. PWRiL Poznań.
Kodeks dobrej praktyki ochrony roślin. Poznań 2020.
Literatura uzupełniająca:
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin
https://www.zwalczchwasty.pl/
https://www.ior.poznan.pl/
Metodyki integrowanej ochrony roślin. IOR Poznań 2018.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: