Rachunkowość rolnicza 04-RO-AA-RROL-SP6
Wykłady:
Istota rachunkowości, cele i zakres. Specyfika rachunkowości rolnej. Historia rachunkowości rolnej w Polsce. System zbierania i wykorzystywania danych rachunkowych z gospodarstw rolnych. Pole obserwacji i zasady wyboru próby gospodarstw rolnych. Struktura organizacyjna systemu. Podstawowe pojęcia stosowane w Polskim FADN. Dokumenty źródłowe i zasady ewidencji danych rachunkowych. Zasady i metody wyceny zasobów, nakładów i produktów. Szczegółowe zasady obliczania przychodów z towarowych i nietowarowych produktów roślinnych i zwierzęcych. Szczegółowe zasady klasyfikacji i obliczania kosztów bezpośrednich i pośrednich. Raporty wynikowe w systemie FADN. Procedury weryfikacji poprawności szczegółowych zapisów ewidencyjnych oraz zamknięcia rocznego. Zasady analizy wyników działalności gospodarstwa rolnego.
Ćwiczenia:
Zakres i struktura dokumentów ewidencyjnych Polskiego FADN. Inwentaryzacja i wycena majątku gospodarstwa rolnego. Ewidencja wpływów i wydatków gospodarstwa rolnego. Ewidencja obrotów nietowarowych gospodarstwa rolnego. Zasady weryfikacji poprawności zapisów w Polskim FADN. Zamknięcie roku ewidencyjnego i dokumentacja sprawozdawcza. Raport porównawczy i raporty standardowe Polskiego FADN.
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Goraj L., Mańko S.: Rachunkowość i analiza ekonomiczna w indywidualnym gospodarstwie rolnym, Difin, Warszawa, 2009.
2. Goraj L., Mańko S., Sass R, Wyszkowska Z.: Rachunkowość rolnicza. Difin, Warszawa, 2004.
Literatura uzupełniająca:
1. Bernacki A., Tchorzewska E.: Zadania z rachunkowości i finansowania gospodarstw rolniczych. PWRiL, Warszawa, 1985.
2. Goraj L.: FADN i Polski FADN. Sieć danych rachunkowych z gospodarstw rolnych i system zbierania danych rachunkowych z gospodarstw rolnych IERiGŻ-PIB, Warszawa, 2006.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: