Agroturystyka 04-RO-KS-AGROT-SD3
Treści kształcenia:
Agroturystyka – pojęcia, definicje i oczekiwania. Podstawy i uwarunkowania działalności agroturystycznej w Europie i Polsce. Polityka turystyczna w krajach Unii Europejskiej. Czynniki wewnętrzne i zewnętrzne warunkujące organizację i prowadzenie turystyki wiejskiej. Predyspozycje personalne do prowadzenia działalności agroturystycznej. Agroturystyka jako forma lokalnej przedsiębiorczości. Stowarzyszenia i podmioty agroturystyczne. Podstawy organizacyjno-prawne działalności agroturystycznej. Katalog usług podstawowych i dodatkowych w agroturystyce. Kategoryzacja bazy wypoczynkowej. Marketing usług agroturystycznych, ceny usług i sprzedaż oferty. Zarządzanie kapitałem w fazie uruchamiania i rozwoju gospodarstwa agroturystycznego, biznesplan (plany przedsięwzięcia), ocena rentowności. Ochrona środowiska w agroturystyce – ochrona krajobrazu, różnorodności biologicznej i zasobów kulturowych. Dziedzictwo kulturowe a agroturystyka. Agroturystyka na terenach turystycznie i uzdrowiskowo atrakcyjnych. Współpraca w zakresie wzajemnego wykorzystywania specyfiki innych podmiotów gospodarczych. Zasady prowadzenia szkoleń w zakresie aktywizacji społeczności wiejskiej do podejmowania działalności gospodarczej związanej z turystyką wiejską.
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Agroturystyka 2002. Praca zbiorowa pod red. K. Młynarczyka, Wyd. UW-M Olsztyn, s. 236.
2. Agroturystyka 2000. Praca zbiorowa pod redakcją naukową U. Świetlikowskiej. Wydawnictwo FAPA. Warszawa, s. 525.
3. Agroturystyka – moda czy potrzeba? 2007. Praca zbiorowa pod redakcją G., A. Ciepieli i J. Sosnowskiego. Wydaw. AP Siedlce, s. 524.
4. Agroturystyka i usługi towarzyszące. 2005. Praca zbiorowa pod redakcją W. Musiała, J. Kani i L. Leśniaka. Małopolskie Stowarzyszenie Doradztwa Rolniczego w Akademii Rolniczej w Krakowie, s. 246.
5. Gospodarstwo agroturystyczne – Poradnik. Praca zbiorowa pod red. L. Powichrowskiego, 1998, Warszawa, s. 227.
6. Majewski J., Lane B. 2003. Turystyka wiejska i rozwój lokalny. Fundacja Edukacja dla Demokracji. Warszawa, s. 361.
7. Świetlikowska U. 2000: Agroturystyka, Wydawnictwo FAPA. Warszawa, s. 228.
Literatura uzupełniająca:
1. Sikora J., 1999: Organizacja ruchu turystycznego na wsi. Podręcznik dla technikum rolniczego. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Spółka Akcyjna, s. 255.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: