Środowiskowe skutki przetwarzania energii 04-RO-KS-SSPE-SD3
Wykłady i ćwiczenia:
Źródła pozyskiwania energii. Zapotrzebowanie na energię w skali lokalnej i globalnej. Węgiel kamienny jako podstawowy nośnik energii. Wydobycie, mechaniczna i chemiczna przeróbka paliw kopalnych, a środowisko. Energochłonność procesów technologicznych. Paliwa konwencjonalne stałe, ciekłe i gazowe. Kwaśne emisje w agroekosystemach i ekosystemach leśnych. Wpływ emisji z elektrowni i elektrociepłowni na globalne zmiany klimatu, niszczenie warstwy ozonowej i zakłócenia w gospodarce azotem roślin uprawnych i dzikożyjących. Zagospodarowanie odpadów energetycznych i skutki dla środowiska. Popioły i żużle jako surowiec w świetle wzbogacenia w pierwiastki promieniotwórcze. Zadania tefrologii. Alternatywne źródła energii, a środowisko. Biomasa. Długofalowa strategia UE w produkcji energii.
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Lorenz U. Skutki spalania węgla kamiennego dla środowiska. Inst. Gosp. Surowców Min. i Energ. PAN. Kraków, 2005.
2. Dobrzańska B., Dobrzański G. Problmy środowiskowe. W: Ochrona środowiska przyrodniczego. Wyd. PWN. Warszawa, 2006.
Literatura uzupełniająca:
1. Derkowski A. Metody syntezy zeolitów z popiołów lotnych jako próba utylizacji odpadów paleniskowych. Przegl. Geolog. 49(7), 337. Warszawa, 2001.
2. Kędziora A. Globalne zmiany klimatu. W: Podstawy agrometeorologii. PWR i L. Warszawa, 2008.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: