Metodologia pracy doświadczalnej 04-TZR-TPR-MPD-SD2
Wykłady:
Zakres metodologii badań naukowych i klasyfikacja nauk. Planowanie badań i formułowanie problemów badawczych oraz hipotez roboczych w zakresie technologii żywności i żywienia człowieka. Metody gromadzenia danych: obserwacja a doświadczenie, strategie planowania badań eksperymentalnych. Rodzaje doświadczeń według różnych kryteriów klasyfikacji. Planowanie, technika zakładania i prowadzenie doświadczeń. Dobór układu doświadczalnego do zagadnienia badawczego oraz statystycznego warsztatu opracowania danych. Metodyczne zasady pobierania prób oraz wykonywania obserwacji i pomiarów laboratoryjnych. Dokumentacja doświadczalna i materiał danych źródłowych z doświadczenia. Pojęcia i określenia stosowane w metodologii pracy doświadczalnej ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki technologii żywności. Rodzaje danych liczbowych i skal pomiarowych w badaniach żywności i nauk o żywieniu człowieka. Populacje przedmiotowe, generalne i próbne jako zbiory osobników i obserwacji. Zastosowanie metod statystyki matematycznej w opracowaniu danych.
Ćwiczenia:
Wybrane metody analizy wyników wyrażonych w skali nominalnej i porządkowej – testy nieparametryczne oraz miary współzależności. Założenia poprawności analiz statystycznych oraz zasady transformacji (normalizacji) danych liczbowych w skali ciągłej. Formułowanie hipotez oraz ich weryfikacja za pomocą parametrycznych testów istotności. Klasyczne miary współzależności zmiennych. Opracowanie statystyczne danych z doświadczeń czynnikowych metodami ANOVA w klasyfikacji pojedynczej i podwójnej. Testy wielokrotnych porównań z grupy „post”. Zastosowanie analizy skupień jako wielowymiarowej techniki eksploracyjnej – data mining. Wnioskowanie statystyczne i wnioskowanie merytoryczne. Graficzna prezentacja wyników badań. Wykorzystanie do obliczeń pakietów statystycznych: Edukacyjny Zestaw Analityczny SAS, Statistica 10,0 oraz arkusza kalkulacyjnego Excel.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2017/18Z: | W cyklu 2019/20Z: | W cyklu 2020/21Z: | W cyklu 2018/19Z: | W cyklu 2021/22Z: | W cyklu 2016/17Z: |
Efekty kształcenia
Student poznaje metody badań w technologii żywności i żywieniu człowieka. Pogłębia wiedzę z zakresu stosowania metod statystyki matematycznej w opracowaniu wyników pochodzących z badań eksperymentalnych. Pogłębia wiedzę w wybranych obszarach nauk o żywieniu poznając związki przyczynowo – skutkowe w analizach jakości i zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego surowców i produktów pochodzenia roślinnego. Potrafi samodzielnie wybrać model doświadczenia. Posiada umiejętność pracy doświadczalnej, jest kompetentny w zakresie analizy danych pochodzących z badań, w zastosowaniu opisu probabilistycznego i metod wnioskowania statystycznego (statystyki matematycznej). Student wykazuje umiejętność rozwiązania problemu naukowego metodami, technikami i aparaturą pomiarową odpowiednią do badań stosowanych w technologii żywności i żywieniu człowieka. Prezentować wyniki w formie pisemnej i graficznej, potrafi weryfikować i właściwie interpretować wyniki badań. Rozumie potrzebę systematycznej aktualizacji wiedzy w zakresie metodologii badań zapewniających kontrolę bezpieczeństwa żywności. Rozumie potrzebę badań metodami doświadczeń ścisłych z technologii żywności i żywienia człowieka, wyznaczyć priorytety służące określonym celom badań oraz ocenić ich skuteczność. Ma świadomość etycznej i zawodowej odpowiedzialności za dostarczanie wiedzy z zakresu nauk o żywności oraz za rzetelną analizę i interpretację wyników badań naukowych prowadzonych indywidualnie oraz w zespołach naukowych.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Gondko R., Zgirski A., Adamska M.; Biostatystyka w zadaniach. 2008. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.
2. Żuk B. Biometria stosowana. 2001. Wyd. Nauk. PWN.
3. Gawęcki J., Wagner W. Podstawy doświadczalnictwa w nauce o żywieniu i żywności. 1982. Skrypt AR, Poznań.
Literatura uzupełniająca:
1. Konecki I. Studia z metodologii badan jakościowych. 2000. Teoria ugruntowana. Wyd. Nauk. PWN.
2. Sobczyk M.; Statystyka. 2004. Wyd. Nauk. PWN
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: