Żywność funkcjonalna, wygodna i specjalnego przeznaczenia 04-TZR-ZFWS-SD3
Wykłady:
Żywność częściowo lub całkowicie przetworzona specjalnego przeznaczenia (wygodna, funkcjonalna, ekologiczna, etniczna, genetycznie modyfikowana, fast food, slow food, makrobiotyka, wegetariańska, minimalnie przetworzona, specjalnego przeznaczenia zdrowotnego) – definicje, podstawy prawne polskie i światowe, grupy odbiorców, wpływ na organizm ludzki, skuteczność kliniczna, znakowanie wartością żywieniową i zdrowotną. Żywność funkcjonalna – definicje, podział, sposoby otrzymywania. Składniki biotyczne zawarte w żywności funkcjonalnej i ich wpływ na zdrowie człowieka. Przykłady żywności funkcjonalnej. Probiotyki – pojęcie, charakterystyka bakterii i ich wpływ na organizm ludzki. Pojęcie i przykłady prebiotyków. Żywność wygodna – definicje, podział, zalety. Żywność minimalnie i wysokoprzetworzona – charakterystyka, przykłady i wpływ na zdrowie człowieka. Zasady i wymogi obowiązujące przy produkcji, przetwórstwie, znakowaniu i wprowadzaniu do obrotu żywności ekologicznej. Metody produkcji wykorzystywane przy tworzeniu żywności ekologicznej i charakterystyka ekologicznych produktów żywnościowych.
Ćwiczenia:
Skutki zdrowotne spożywania żywności wysoko przetworzonej na podstawie filmu „Super size me”. Bakterie mlekowe jako jeden ze składników żywności funkcjonalnej. Bakterie mlekowe jako probiotyki, ocena właściwości antagonistycznych bakterii probiotycznych w stosunku do patogenów w warunkach tlenowych i beztlenowych. Charakterystyka wybranych produktów ekologicznych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego zarówno produkcji krajowej jak i zagranicznej (warzywa, owoce, mięso, mleko, kawa ekologiczna cytrusy ekologiczne i inne). Studenci w oparciu o otrzymane materiały (wyniki z opublikowanych prac) porównują skład wybranych produktów ekologicznych z produktami wyprodukowanymi metodami konwencjonalnymi pod względem zawartości: witamin, białka, składu aminokwasowego, składników mineralnych, związków polifenolowych, profilu kwasów tłuszczowych (w mleku i mięsie) azotanów, metali i pestycydów. Praca w zespołach 4-osobowych. Omówienie i dyskusja. Przodujące gospodarstwa ekologiczne w Polsce oraz zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego żywności ekologicznej. Przygotowanie, przeprowadzenie i omówienie wyników ankiet dotyczących żywności funkcjonalnej i wygodnej. Zwiedzanie gospodarstwa ekologicznego hodowli bydła i produkcji przetworów mięsnych. Zapoznanie się z warunkami, wymogami i sposobami prowadzonej hodowli i produkcji żywności.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2016/17L: | W cyklu 2021/22L: | W cyklu 2018/19L: | W cyklu 2020/21L: | W cyklu 2017/18L: | W cyklu 2019/20L: |
Efekty kształcenia
Student ma poszerzoną wiedzę z zakresu współczesnych trendów w produkcji żywności funkcjonalnej, wygodnej i specjalnego przeznaczenia. Po zakończeniu przedmiotu student potrafi zdefiniować i scharakteryzować rodzaje żywności specjalnej, przeznaczonej dla określonej grupy konsumentów w aspekcie technologicznym, zdrowotnym i prawnym. Po zakończeniu przedmiotu student zna różne rodzaje żywności specjalnego przeznaczenia, potrafi wykonać ekspertyzę produktu żywnościowego posługując się sprzętem laboratoryjnym oraz wybranymi metodami analitycznymi. Zna współczesne trendy w technologii żywności, potrafi określić znaczenie żywności specjalnego przeznaczenia dla zdrowia człowieka. Po zakończeniu przedmiotu student jest świadomy znaczenia żywności specjalnego przeznaczenia w żywieniu i zdrowiu człowieka, rozumie zależność pomiędzy żywnością specjalną a stanem zdrowia człowieka. Student jest przygotowany do pracy indywidualnej jak i w grupie oraz nabiera umiejętności analitycznego i kreatywnego myślenia.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Świderski, F., Zalewski, F. 2006. Żywność wygodna i żywność funkcjonalna. Warszawa, WNT.
2. Wrześniewska-Wal I., 2008. Żywność genetycznie modyfikowana: aspekty prawne. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.
3. Kołożyn-Krajewska D., Dolatowski Z., 2010. Probiotyki w żywności. Wydawnictwo Naukowe PTTŻ, Kraków.
Literatura uzupełniająca:
1. Kumider J., Zielnica J., 2004. Ekologiczne aspekty pozyskiwania i przetwarzania żywności. Akademia Ekonomiczna w Poznaniu.
2. Grimm H.U., Jurczak K., 2014. Żywność pełna kłamstw: jak przemysł spożywczy świadomie rujnuje twoje zdrowie. Vital Gwarancja Zdrowia, Białystok.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: