Botanika 04-ZIF-BOT-SP2
Wykłady:
Rola roślin w przyrodzie i życiu człowieka. Cytologia roślin: budowa, rola i modyfikacje części funkcjonalnych komórki roślinnej. Składniki martwe i żywe komórki. Histologia roślin: wzrost i różnicowanie się komórek, budowa, rola i modyfikacje tkanek. Funkcjonalne układy tkankowe. Organografia roślin: zarodek rośliny wyższej – budowa i funkcje. Typowa budowa poszczególnych części rośliny, funkcje i przekształcenia funkcjonalne korzenia, pędu, liścia, kwiatu. Rodzaje owoców. Rozprzestrzenianie się roślin. Wstęp do systematyki roślin: filogeneza roślin, pojęcie gatunku w systematyce, zmienność populacji a gatunek, pochodzenie łacińskich nazw roślin. Charakterystyka grup systematycznych roślin wyższych. Teorie pochodzenia gatunków roślin uprawnych.
Ćwiczenia:
Obserwacja organizacji anatomicznej i morfologicznej roślin jedno-i dwuliściennych – różnorodność budowy poszczególnych części funkcjonalnych roślin. Przegląd systematyczny glonów, grzybów, mszaków, paprotników oraz roślin nago- i okrytozalążkowych. Charakterystyka biologiczna wybranych rodzin roślin z typu okrytozalążkowych (Brassicaceae, Lamiaceae, Fabaceae, Asteraceae, Rosaceae, Apiaceae, Poaceae, Cyperaceae, Liliaceae).
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2021/22L: | W cyklu 2018/19L: | W cyklu 2023/24L: | W cyklu 2022/23L: | W cyklu 2020/21L: | W cyklu 2017/18L: | W cyklu 2019/20L: | W cyklu 2024/25L: |
Efekty kształcenia
Student ma wiedzę z zakresu botaniki oraz ekologii i ochrony środowiska pozwalającą na zrozumienie treści przedmiotów kierunkowych i specjalnościowych
Posiada umiejętność pozyskiwania wiedzy z różnych źródeł, ich oceny i krytycznej analizy oraz stosuje technologie informatyczne w zakresie pozyskiwania i przetwarzania informacji związanych ze studiowanym kierunkiem. Potrafi wykorzystać umiejętność klasyfikacji organów roślinnych do rozróżniania surowców zielarskich. Potrafi wykorzystać wiedzę z zakresu morfologii roślin do identyfikacji gatunków z wykorzystaniem kluczy do oznaczania roślin leczniczych. Zbierając rośliny ze stanowisk naturalnych uwzględnia obowiązujące akty prawne oraz dba o ekosystem. Wykonuje pod kierunkiem opiekuna zielnik systematyczny roślin leczniczych. Posiada umiejętność planowania i organizowania pracy indywidualnej i zespołowej. Potrafi zaplanować własny rozwój. Absolwent jest gotów do oceny skutków wykonywanej działalności na środowisko. Absolwent jest gotów do ciągłego dokształcania i krytycznej oceny posiadanej wiedzy.
Literatura
Literatura podstawowa:
Szweykowska A., Szweykowski J., 2010. Botanika. PWN, Warszawa, T. I i II.
Bukowiecki H., Furmanowa M., 1972. Botanika farmaceutyczna. PZWL, Warszawa.
Rutkowski L., 2004. Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Wyd. Nauk. PWN, Warszawa.
Literatura uzupełniająca:
Jasnowska J. i inni (red.), 2008. Botanika. Wyd. Brasika. Szczecin.
Kozłowski J., Buchwald W., Forycka A., Szczyglewska D., 2009. Rośliny i surowce lecznicze. Podstawowe wiadomości z zakresu zielarstwa. IWNiRZ, Poznań.
Rumińska A., Ożarowski A., 1990. Leksykon roślin leczniczych. PWRL, Warszawa.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: