Ekologia i ochrona środowiska 04-ZIF-EKOL-SP1
Wykłady:
Czym jest ekologia? Dekalog ekologiczny. Pojęcia z zakresu ekologii. Przystosowania organizmów do środowiska. Osobnik, populacja - cechy, strategie życiowe roślin, struktura populacji. Reprodukcja potencjalna i rzeczywista. Potencjał reprodukcyjny a efektywna reprodukcja generatywna w populacjach bylin. Bioróżnorodność. Formy współżycia roślin - zależności międzygatunkowe. Oddziaływanie roślin na organizm człowieka. Pyłki roślin jako alergeny. Zbiorowiska roślinne. Ochrona środowiska przyrodniczego. Chronione gatunki roślin. Międzynarodowe konwencje w ochronie środowiska. Polska Lista Dziedzictwa Światowego UNESCO. Programy Unii Europejskiej na rzecz ochrony środowiska. Era zrównoważonego rozwoju.
Ćwiczenia laboratoryjne:
Praktyczne zastosowanie pojęć: osobnik, populacja, siedlisko, zbiorowisko, czynniki ekologiczne, reprodukcja wegetatywna i generatywna, dynamika populacji, struktura populacji, formy życiowe roślin. Przystosowania roślin do środowiska. Wpływ środowiska na architekturę osobnika.
Ćwiczenia terenowe:
Obserwacja różnorodności zbiorowisk roślinnych. Identyfikacja wybranych gatunków.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2017/18Z: | W cyklu 2019/20Z: | W cyklu 2020/21Z: | W cyklu 2018/19Z: | W cyklu 2021/22Z: | W cyklu 2022/23Z: | W cyklu 2023/24Z: |
Efekty kształcenia
Student ma wiedzę z zakresu ekologii i ochrony środowiska pozwalającą na zrozumienie treści przedmiotów kierunkowych i specjalnościowych. Posiada umiejętność pozyskiwania wiedzy z różnych źródeł, ich oceny i krytycznej analizy oraz stosuje technologie informatyczne w zakresie pozyskiwania i przetwarzania informacji związanych ze studiowanym kierunkiem. Potrafi wykorzystać umiejętność klasyfikowania form życiowych roślin i zbiorowisk roślinnych dla optymalizacji produkcji zielarskiej. Stosuje obowiązujące akty prawne oraz dba o ekosystemy. Posiada umiejętność planowania i organizowania pracy indywidualnej i zespołowej. Potrafi zaplanować własny rozwój. Absolwent jest gotów do oceny skutków wykonywanej działalności na środowisko. Absolwent jest gotów do ciągłego dokształcania i krytycznej oceny posiadanej wiedzy.
Literatura
Literatura podstawowa:
Weiner J., 2006. Życie i ewolucja biosfery. Podręcznik ekologii ogólnej. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Dobrzańska B., Dobrzański G., Kiełczewski D., 2008. Ochrona środowiska przyrodniczego. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Literatura uzupełniająca:
Falińska K., 2004. Ekologia roślin. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Krebs Ch. J., 1998. Ekologia. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: