Fizjologia i podstawy genetyki roślin 04-ZIF-FPGR-SP2
Wykłady:
Struktura i fizjologia komórki roślinnej. Gospodarka wodna rośliny. Transpiracja., gutacja, pobieranie i transport wody. Typy ekologiczne roślin. Odżywianie mineralne, fizjologiczna rola makro- i mikroelementów w życiu roślin, ogólne objawy niedoboru pierwiastków mineralnych u roślin. Glikoliza, szlak pentozo fosforanowy, fermentacje beztlenowe, cykl kwasu cytrynowego, łańcuch oddechowy. Glukoneogeneza. Fotosynteza, chlorofil, karotenoidy, fosforylacja niecykliczna i cykliczna, cykl Calvina-Bensona-Basshama, rośliny C3, C4, CAM, fotosynteza u prokariontów, fotooddychanie, czynniki wpływające na natężenie fotosyntezy. Podstawowe reakcje roślin na abiotyczne czynniki stresowe. Adaptacja i aklimatyzacja. Fizjologia transportu, transport metabolitów przez błony, transport floemowy. Gospodarka azotowa, aminokwasy, klasyfikacja białek, asymilacja, reduktaza azotanowa, reduktaza azotynowa, dehydrogenaza glutaminianowa, cykl GS-GOGAT, azot cząsteczkowy i jego dostępność dla roślin, mikoryza, synteza aminokwasów aromatycznych. Enzymy, istota i mechanizm katalizy enzymatycznej, struktura enzymu, kinetyka reakcji enzymatycznych, klasyfikacja enzymów. Regulatory wzrostu, inhibitory wzrostu. Wzrost roślin, kinetyka wzrostu, podziały komórek, rozmieszczenie stref merystematycznych i elongacyjnych w organach roślinnych, przyrost na grubość. Rozwój roślin, fizjologia i morfologia kiełkowania, wernalizacja, fotoperiodyzm, zapłodnienie oraz rozwój nasion i owoców, starzenie się organów i organizmów. Allelopatia. Ruchy roślin. Kwasy nukleinowe, budowa kwasów nukleinowych, rodzaje kwasów nukleinowych i ich funkcje, elementy biosyntezy białka. Biotechnologia roślin tradycyjne metody hodowli roślin, roślinne kultury in vitro.
Ćwiczenia:
Budowa i fizjologia komórki roślinnej. Gospodarka wodna komórki roślinnej, pęcznienie. Gospodarka wodna rośliny. Budowa, ruchy i rozmieszczenie aparatów szparkowych. Gospodarka mineralna roślin, objawy niedoboru składników odżywczych, możliwość mineralnego odżywiania przez liście. Skład chemiczny roślin. Oddychanie, czynniki wpływające na wydajność procesów oddechowych, fermentacja cukrów. Fotosynteza, właściwości fizyczne i chemiczne chlorofilu, produkty fotosyntezy i czynniki wpływające na efektywność tego procesu. Wzrost i rozwój roślin. Genetyka mendlowska. Cechy ilościowe i ich dziedziczenie. Materiał genetyczny i jego mutacje. Dziedziczenie cech a środowisko.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2021/22L: | W cyklu 2018/19L: | W cyklu 2023/24L: | W cyklu 2022/23L: | W cyklu 2020/21L: | W cyklu 2017/18L: | W cyklu 2019/20L: | W cyklu 2024/25L: |
Efekty kształcenia
Student ma wiedzę z zakresu podstawowych fizjologicznych procesów zachodzących w roślinie oraz dziedziczenia cech, pozwalającą na zrozumienie treści przedmiotów kierunkowych i specjalnościowych. Zna podstawowe zależności między organizmem a otaczającym je środowiskiem, docenia znaczenie środowiska przyrodniczego i zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej. Posiada umiejętności z zakresu rozumienia, analizy i korzystania z literatury naukowej w celu poszerzenia wiedzy oraz do przedstawienia prezentacji multimedialnych. Potrafi stosować standardowe techniki i narzędzia badawcze w zakresie przemian zachodzących w roślinach oraz przewidywać dziedziczenie cech. Ocenia i objaśnia czynniki oraz mechanizmy uczestniczące w regulacji podstawowych procesów genetycznych i fizjologicznych. Wykonuje projekty lub prezentacje związane z podstawowymi procesami fizjologicznymi zachodzącymi w roślinie oraz posiada umiejętność planowania i organizowania pracy indywidualnej i zespołowej. Uczy się prowadzić wybrane eksperymenty i projekty w pracy grupowej. Potrafi zdobytą wiedzę i umiejętności skutecznie wykorzystać w życiu zawodowym, wykazując się kreatywnością i odpowiedzialnością.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Kopcewicz, J., Lewak, S., 2007. Fizjologia roślin. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007, 806 stron.
2. Lewak, S., Kopcewicz, J., 2009. Fizjologia roślin Wyprowadzenie. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2009, 216 stron.
3. Drozdowska, L., Szulc, P., Cegielski, R., 2004. Ćwiczenia z fizjologii roślin dla kierunków biotechnologia i rolnictwo. Wydawnictwa Uczelniane Akademii Techniczno – Rolniczej w Bydgoszczy, Bydgoszcz 2004, 109 stron.
4. Jassem M. Genetyka. Podręcznik dla studentów rolnictwa. Wydawnictwa Uczelniane ATR, Bydgoszcz, 1999.
5. Winter P., Hickey I., Fletcher H. Krótkie wykłady Genetyka. Wydawnictwo Naukowe PWN, 2016.
Literatura uzupełniająca:
1. Kozłowska, M., 2007. Fizjologia roślin od teorii do nauk stosowanych, Poznań 2007, 544 stron.
2. Czerwiński, W., 1976. Fizjologia roślin. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1976, 605 stron.
3. Zurzycki, J., Michniewicz, M.. Fizjologia roślin. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1985, 728 stron.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: