Fizjologia żywienia człowieka 04-ZIF-FZC-SP3
Wykłady:
Wstęp do fizjologii żywienia człowieka - budowa układu pokarmowego; fizjologiczna regulacja spożycia pokarmu; czynności wydzielnicze (mechanizmy i regulacja) gruczołów trawiennych; wydzielanie trzustkowe i jelitowe; trawienie i wchłanianie białek, tłuszczów, węglowodanów; wchłanianie dalszych składników pokarmowych (witamin i minerałów); hormonalna regulacja funkcji przewodu pokarmowego; czynności wątroby; mechanizmy rozwoju cukrzycy, miażdżycy i chorób przewodu pokarmowego.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022/23Z: | W cyklu 2024/25Z: |
Efekty kształcenia
Student definiuje elementarne pojęcia z zakresu fizjologii żywienia człowieka oraz zna mechanizmy fizjologicznej regulacji spożycia pokarmu, jego trawienia oraz wchłaniania. Zna wpływ jakości żywności i żywienia na fizjologię układu pokarmowego i organizmu człowieka. Rozumie mechanizmy procesów trawienia i wchłaniania w odniesieniu do funkcjonowania całego organizmu, jakości zdrowia i życia. Rozumie zależność pomiędzy procesami fizjologicznymi związanymi z trawieniem i wchłanianiem pożywienia a stanem zdrowia i jakością życia.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Michajlik A.; Ramotowski W., 2006. Anatomia i fizjologia człowieka. PZWL.
2. Keller J.S., 2000.Podstawy fizjologii żywienia człowieka. SGGW.
Literatura uzupełniająca:
1. Konturek, S., 2000. Fizjologia człowieka. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: