Mikrobiologia surowców zielarskich 04-ZIF-MSZ-SP1
Wykłady:
Zarys rozwoju mikrobiologii. Stanowisko systematyczne mikroorganizmów w świecie żywym. Budowa komórki prokariotycznej (morfologia, struktury komórkowe, rozmnażanie, formy przetrwalne). Charakterystyka wirusów (budowa, replikacja, występowanie, klasyfikacja i znaczenie). Mikologia jako nauka. Występowanie grzybów, budowa i sposoby rozmnażania oraz rozprzestrzeniania się. Znaczenie grzybów w przyrodzie i gospodarce człowieka – pozytywne i negatywne znaczenia. Grzyby mikotoksynotwórcze i mikotoksyny – definicje, szkodliwość, podział i pzegląd mikotoksyn, występowanie w produktach zielarskich. Wymagania pokarmowe i hodowlane mikroorganizmów. Metabolizm mikroorganizmów – chemizm i produkty biosyntezy. Wykorzystanie drobnoustrojów w produkcji żywności i formy ich stosowania. Wpływ czynników środowiska na rozwój mikroorganizmów (temperatura, wilgotność, ciśnienie osmotyczne, promieniowanie i in.). Wpływ czynników chemicznych na drobnoustroje. Mikroflora pierwotna i wtórna surowców roślinnych i zwierzęcych przeznaczonych do składowania i/lub przerobu. Źródła wnikania i drogi szerzenia się zarazków. Termiczne utrwalanie żywności (pasteryzacja, tyndalizacja). Ciepłooporność mikroorganizmów. Stosowanie niskich temperatur w procesie utrwalania żywności (chłodnictwo, zamrażanie). Biologiczne metody konserwacji żywności. Procesy fermentacyjne i ich wykorzystanie w utrwalaniu żywności. Źródła zanieczyszczeń mikrobiologicznych ziół leczniczych i przypraw. Metody dekontaminacji przypraw i ziół – (promieniowanie jonizujące, formaldehyd, wysokie ciśnienie hydrostatyczne). Jakość mikrobiologiczna zielarskich produktów leczniczych w świetle wymagań Farmakopei Polskiej.
Ćwiczenia:
Wyposażenie laboratorium mikrobiologicznego (sprzęt i aparatura stosowana do badań). Metody zwalczania i ograniczania drobnoustrojów w żywności i procesach technologicznych. Izolacja i metody identyfikacji bakterii wyizolowanych z żywności. Oznaczanie liczebności mikroorganizmów. Ocena wybranych cech fizjologicznych badanych szczepów. Obserwacje mikroskopowe. Budowa, rozmnażanie wegetatywne i generatywne grzybów. Grzyby mikotoksynotwórcze z rodzajów powszechnie zasiedlających produkty żywnościowe. Metody badań jakości żywności - analiza mikologiczna wybranych wyrobów zielarskich i przypraw. Przegląd systematyczny grzybów, na przykładzie gatunków mających znaczenie w przyrodzie i gospodarce człowieka. Metody barwienia złożonego i ich wykorzystanie w diagnostyce mikrobiologicznej. Diagnostyka mikroorganizmów. Wykrywanie u bakterii właściwości hydrolitycznych polisacharydów zawartych w produktach zielarskich i przyprawach. Miano coli dla produktów zielarskich. Metody badań bakterii wskaźnikowych (paciorkowce kałowe, pałeczki z grupy coli, Salmonella). Ocena czystości bakteriologicznej i stanu sanitarnego wybranych produktów zielarskich – herbaty ziołowe, przyprawy (ogólna liczba drobnoustrojów, gronkowce koagulazododatnie, Bacillus cereus, Escherichia coli, miano coli, obecność pałeczek Salmonella w 25 g). Fitoncydy. Wpływ produktów zielarskich na drobnoustroje – badanie antagonistycznej aktywności wybranych przypraw, ziół oraz herbat na wzrost bakterii oraz grzybów. Antagonistyczne działanie olejków eterycznych na bazie roślin zielarskich na drobnoustroje.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2017/18Z: | W cyklu 2019/20Z: | W cyklu 2020/21Z: | W cyklu 2024/25Z: | W cyklu 2018/19Z: | W cyklu 2021/22Z: | W cyklu 2022/23Z: | W cyklu 2023/24Z: |
Efekty kształcenia
Student zna podstawowe zanieczyszczenia mikrobiologiczne surowców zielarskich oraz zagrożenia wynikające z ich obecności. Posiada wiedzę z zakresu ich makroskopowej i mikroskopowej identyfikacji. Zna składniki czynne występujące w roślinach leczniczych i kosmetycznych oraz ich działanie przeciwdrobnoustrojowe. Posiada umiejętność pozyskiwania wiedzy z różnych źródeł, ich oceny i krytycznej analizy oraz stosuje technologie informatyczne w zakresie pozyskiwania i przetwarzania informacji związanych ze studiowanym kierunkiem. Dokonuje identyfikacji mikroorganizmów zanieczyszczających rośliny lecznicze i produkty zielarskie. Interpretuje zjawiska wpływające na jakość produkcji zielarskiej i stan środowiska przyrodniczego. Potrafi wykorzystywać metody analityczne w celu oceny jakości surowców zielarskich. Potrafi analizować rolę i znaczenie leków roślinnych dla zdrowia człowieka. Absolwent jest gotów do oceny skutków wykonywanej działalności w zakresie szeroko rozumianego rolnictwa i środowiska. Jest przygotowany do ciągłego dokształcania i doskonalenia w zakresie zielarstwa i fitoterapii oraz krytycznej oceny posiadanej wiedzy.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Kunicki-Goldfinger W., 2007. Życie bakterii. Wyd. Naukowe PWN, Warszawa.
2. Gawęcki J., Libudzisz Z., 2006. Mikroorganizmy w żywności i żywieniu. Wyd. Akademii Rolniczej w Poznaniu.
3. Schlegel Hans G., 2008. Mikrobiologia ogólna. Wyd. Naukowe PWN Warszawa.
4. Chełkowski J. Mikotoksyny, grzyby toksynotwórcze i mikotoksykozy http://www.cropnet.pl/dbases/mycotoxins.pdf.
5. Kryczyński S. Weber Z., 2010. Fitopatologia t.1 Podstawy fitopatologii (wybrane zagadnienia z mikologii).
6. Marcinkowska J., 2003. Oznaczanie rodzajów grzybów ważnych w patologii roślin. Fundacja Rozwój SGGW Warszawa.
Literatura uzupełniająca:
1. Kołożyn-Krajewska D., Sikora T. 2007. Towaroznawstwo żywności. WSiP Warszawa.
2. Borecki Z., 1996. Nauka o chorobach roślin. PWRiL, Warszawa (wybrane zagadnienia z mikologii).
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: