Pszczelarstwo 04-ZIF-PSZCZ-SP4
Wykłady:
Znaczenie pszczół w przyrodzie i życiu człowieka. Rys historyczny pozyskiwania produktów pszczelich. Podstawowe informacje na temat biologii pszczoły i rodziny pszczelej. Produkty pszczele – pozyskiwanie, skład, klasyfikacja i normy jakościowe. Znaczenie żywieniowe miodu, pyłku, pierzgi i czerwiu trutowego. Profilaktyczne i lecznicze właściwości miodu, propolisu, jadu, pyłku, pierzgi, czerwiu trutowego, osypu pszczelego, mleczka pszczelego i rodziny pszczelej. Ziołomiody. Miodosytnictwo.
Ćwiczenia:
Prawne uwarunkowania produkcji i dystrybucji produktów pszczelich. Degradacja środowiska a jakość produktów pszczelich. Współczesne zagrożenia dla pszczoły miodnej.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Sudiujący zna przyrodnicze, rolnicze i pozarolnicze znaczenie pszczoły miodnej. Ma podstawową wiedzę z zakresu biologii pszczoły i rodziny pszczelej. Zna produkty wytwarzane przez pszczołę miodną, ich wygląd, podstawowy skład i właściwości profilaktyczno-lecznicze i odżywcze, wie co decyduje o jakości produktów pszczelich. Zna prawne uwarunkowania produkcji i dystrybucji produktów pszczelich. Posiada umiejętność pozyskiwania wiedzy z różnych źródeł na temat produktów pszczelich. Potrafi rozpoznać produkty pszczele, wskazać czynniki i procesy wpływające na ich jakość. Potrafi wskazać profilaktyczne, lecznicze i odżywcze znaczenie i zastosowanie produktów pszczelich. Jest świadomy roli pszczoły w środowisku naturalnym i życiu człowieka oraz roli produktów pszczelich w żywieniu i leczeniu człowieka. Ma świadomość odpowiedzialności za jakość i właściwości produktów pszczelich. Wykazuje kreatywność i otwartość w zdobywaniu i wdrażaniu wiedzy oraz umiejętności w zakresie roli pszczoły miodnej w kształtowaniu bioróżnorodności. Jest chętny do współpracy na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego w zakresie produkcji roślinnej.
Literatura
Literatura podstawowa:
Prabucki J. (red.), 1998, “Pszczelnictwo”, wyd. “Albatros”,
Kędzia B., Hołderna-Kędzia E., 1994, “Leczenie produktami pszczelimi”, wyd. PWRiL,
Gala J., 1994, “MIÓD I PRODUKTY PSZCZELE W PROFILAKTYCE I LECZENIU”,wyd. INTERMEDLEX,
Literatura uzupełniająca:
Kędzia B., Hołderna-Kędzia E., 2008, “MIÓD Skład i właściwości biologiczne”, Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita SA,
Hołderna-Kędzia E., Kędzia B., 2002, “Miody odmianowe i ich znaczenie lecznicze” wyd. Duszpasterstwa rolników,
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: