Hortiterapia 04-ZIF-ZRL-HTRP-SP6
Wykłady:
Hortiterapia jako metoda wspierająca procesy rehabilitacji. Historia terapii ogrodniczej. Wpływ roślin na zdrowie i samopoczucie człowieka. Zasady projektowania i urządzania ogrodów terapeutycznych. Funkcje roślin w ogrodzie terapeutycznym. Gatunki roślin ozdobnych i leczniczych wykorzystywane w biernej i czynnej hortiterapii. Sposoby eksponowania roślin w ogrodach sensorycznych. Ośrodki “zielonej terapii” w Polsce.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student posiada wiedzę na temat oddziaływania roślin i środowiska przyrodniczego na kondycję fizyczną, psychiczną i zachowanie człowieka. Zna możliwości wykorzystania ogrodu w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, potrafi przedstawić efekty oddziaływania pracy w ogrodzie roślin leczniczych na skuteczność terapii osób niepełnosprawnych i z zaburzeniami psychicznymi. Rozumie potrzebę okazywania szacunku wobec osób chorych. Ma świadomość koniecznej troski o dobro i bezpieczeństwo tej grupy obywateli.
Literatura
Literatura podstawowa:
Płoszaj – Witkowska B., 2016. Hortiterapia. Wyd. UWM w Olsztynie.
Fijołek M., 2016. Zioła w ogrodzie. Wyd. SBM Sp. z o.o. w Warszawie.
Urban H., 2000. Pachnący ogród. Wyd. Elipsa w Warszawie.
Literatura uzupełniająca:
Krause J., Lisiecka A., Szczepaniak S. 2004. Ozdobne rośliny jednoroczne i dwuletnie. Wyd. AR w Poznaniu.
Marcinkowski J., 2002. Byliny ogrodowe. PWRiL w Warszawie.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: