Rośliny egzotyczne o znaczeniu przyprawowym i leczniczym 04-ZIF-ZRL-REPL-SP6
Wykłady:
Geografia gatunków roślin leczniczych. Historia i pochodzenie przypraw. Używki roślinne. Właściwości ziół azjatyckich. Właściwości i zastosowanie ziół Ameryki Pd. Zagrożenia związane z ziołami egzotycznymi. Właściwości kulinarne i prozdrowotne przypraw. Właściwości kulinarne i prozdrowotne przypraw. Zasady i cel tworzenia mieszanek przyprawowych.
Ćwiczenia:
Identyfikacja gatunków roślin leczniczych pochodzących z innych stref klimatycznych. Właściwości i zastosowanie leków i suplementów diety na bazie gatunków egzotycznych. Rozpoznawanie przypraw korzennych, określanie jakości i walorów kulinarnych. Zastępowanie soli kuchennej mieszanką ziołową. Tworzenie mieszanek ziół. przyprawowych. Rozpoznawanie gatunków herbat.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023/24L: | W cyklu 2020/21L: | W cyklu 2022/23L: | W cyklu 2019/20L: | W cyklu 2021/22L: |
Efekty kształcenia
Student zna gatunki roślin innych stref klimatycznych stosowanie w lecznictwie oraz w przemyśle spożywczym. Zna specyficzne związki chemiczne występujące w roślinach egzotycznych o znaczeniu leczniczym i przyprawowym. Potrafi komponować mieszanki przyprawowe o określonych walorach smakowo-zapachowych oraz określać ich prozdrowotne właściwości. Wykazuje krytyczną postawę wobec posiadanej wiedzy i jest skłonny do zasięgnięcia opinii ekspertów w przypadku trudności w samodzielnym rozwiązywaniu problemu.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Matławska I., Farmakognozja, wydawnictwo UM Poznań 2005.
2. Pisulewska E., Andrzejewska J., Fiołek M., Halarewicz A., Mederska M.; 500 przypraw i ziół leczniczych, wydawnictwo SBM 2015 r.
Literatura uzupełniająca:
Panacea czasopismo on-line
Postępy fitoterapii, kwartalnik, wydawnictwo BORGIS
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: