Sensoryka i środki zapachowe 04-ZIF-ZRL-SSZ-SP5
Zagadnienia omawiane w trakcie wykładów obejmują budowę anatomiczną i fizjologię narządów zmysłów człowieka (i zwierząt) umożliwiających odbiór bodźców ze środowiska oraz znaczenie postrzegania zmysłowego w kosmetologii (atrakcyjność wyglądu, głosu, zapachu). Jednym z celów jest zwrócenie szczególnej uwagi na zmysł węchu i powiązany z nim zmysł smaku oraz zaprezentowanie aktualnego stanu wiedzy na temat molekularnych podstaw mechanizmu odbioru wrażeń węchowych. W trakcie wykładu omówione zostają podstawowe substancje zapachowe rozpoznawane przez człowieka oraz wykorzystywane w kosmetyce. Prezentowany jest podział substancji zapachowych ze względu na charakter chemiczny (węglowodory, alkohole, aldehydy, ketony, etery, estry), pochodzenie (syntetyczne i naturalne - roślinne, zwierzęce) oraz wywoływane wrażenia węchowe (zapachy: kamforowe, piżmowe, kwiatowe, miętowo-pieprzowe, eteryczne, ostre itd.). Omówione zostają najważniejsze, z kosmetycznego punktu widzenia, surowce zapachowe, olejki eteryczne oraz rośliny i zwierzęta, z których się je pozyskuje. Podczas wykładów prezentowane są surowce zapachowe otrzymywane z roślin (konkret, pomada, rezynoid, absolut, olejek eteryczny, nalewka, woda aromatyczna, gumożywica, żywica), sposoby ich otrzymywania (ekstrakcja, destylacja z parą wodną, wytłaczanie) oraz analiza składu ilościowego i jakościowego. Charakteryzowane jest również zastosowanie kosmetyczne i lecznicze frakcji lotnych i olejków eterycznych oraz ogólne zasady tworzenia kompozycji zapachowych.
Wykłady:
1-2. Wiadomości wstępne. Narządy zmysłów; budowa i funkcje.
3..Klasyfikacja substancji zapachowych i metody ich otrzymywania.
4. Surowce zapachowe.
5. Klasyfikacja zapachów, kompozycje zapachowe.
W trakcie ćwiczeń studenci wykonują doświadczenia mające na celu poznanie mechanizmów działania narządów zmysłów, sposobów otrzymywania frakcji zapachowych z roślin (ekstrakcja, destylacja z parą wodną, wytłaczanie) oraz analizy składu ilościowego i jakościowego olejków eterycznych, np. przy pomocy metod chromatograficznych.
Ćwiczenia:
1. Funkcjonowanie narządów zmysłów.
2. Substancje zapachowe pochodzenia roślinnego - metody otrzymywania.
3. Analiza ilościowa i jakościowa surowców olejkowych i olejków eterycznych.
4. Zasady komponowania oraz sporządzanie mieszanin zapachowych.
5. Olejki eteryczne, roślinne surowce olejkowe.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student zna podstawy perfumerii, metody otrzymywania olejków eterycznych oraz ich zastosowanie w kosmetologii, higienie i aromaterapii, posiada wiedzę chemiczną na temat naturalnych i syntetycznych produktów zapachowych, zna asortyment surowców pochodzenia naturalnego i syntetycznego, ich skład, aktywność biologiczną i znaczenie dla preparatu kosmetycznego, potrafi dokonać analizy składu zapachowych surowców kosmetycznych, umie rozpoznawać i pozyskiwać roślinne surowce kosmetyczne ze stanu naturalnego, potrafi opisać budowę ważniejszych gatunków roślin kosmetycznych. Potrafi dokonać analizy składu zapachowych surowców kosmetycznych. Jest gotów do zasięgnięcia opinii ekspertów w przypadku trudności z rozwiązywaniem problemów w zakresie otrzymywania i zastosowania środków zapachowych. Jest gotów do współpracy w zespole wielodyscyplinarnym w celu zapewnienia bezpieczeństwa i opieki klienta sklepu zielarsko-medycznego.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Fabiszewski R, Jabłońska-Trypuć A: Sensoryka i substancje zapachowe, Wyższa Szkoła Kosmetologii i Ochrony Zdrowia w Białymstoku, Białystok, 2006.
2. Góra J, Lis A: Najcenniejsze olejki eteryczne, Wyd. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń, 2004.
3. Jabłońska-Trypuć A, Fabiszewski R: Sensoryka i podstawy perfumerii, Wydawnictwo MedPharm Warszawa, 2008.
Literatura uzupełniająca:
1. Glinka R: Receptura kosmetyczna. Łódź 2003, wyd. I.
2. Matławska I (red.): Farmakognozja AM Poznań, Poznań 2006, wyd. II.
3. Jędrzejko K, Kowalczyk B, Bacler B: Rośliny kosmetyczne. Śląska Akademia Medyczna, Katowice, 2006, wyd. I.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: