Technologie uprawy i przechowalnictwa roślin leczniczych 04-ZIF-ZRL-TUPZ-SP6
Wykłady:
Zasady planowania i prowadzenia najważniejszych gatunków roślin zielarskich (arcydzięgiel lekarski, kminek zwyczajny, koper włoski, kozłek lekarski, majeranek ogrodowy, melisa lekarska, mięta pieprzowa, ostropest plamisty, rumianek pospolity, szałwia lekarska, tymianek pospolity) w gospodarstwach integrowanych i ekologicznych. Zabiegi agrotechniczne optymalizujące plon i jakość surowca zielarskiego. Zbiór roślin i postępowanie po zbiorze w zależności od typu surowca – korzenie i/lub rozłogi, ziele, kwiaty, owoce, nasiona. Wstępna obróbka i suszenie surowców zielarskich w gospodarstwie. Przechowywanie surowców i przygotowanie do sprzedaży. Czynniki ryzyka straty plonów i zawartości substancji czynnych.
Ćwiczenia:
Identyfikacja gatunków roślin zielarskich w różnych fazach rozwojowych. Odmiany uprawne roślin zielarskich. Specyfikacja czynności i zabiegów optymalizujących plon surowca i zawartość substancji czynnych. Kalkulacje upraw zielarskich.
Zajęcia terenowe: Obserwacja faz rozwojowych i zabiegów agrotechnicznych wybranych gatunków roślin leczniczych.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2020/21L: | W cyklu 2023/24L: | W cyklu 2022/23L: | W cyklu 2019/20L: | W cyklu 2021/22L: |
Efekty kształcenia
Student zna wymagania siedliskowe i agrotechniczne gatunków uprawianych w celu pozyskania części podziemnych, ziela i organów generatywnych roślin jako surowców zielarskich w systemie integrowanym i ekologicznym. Zna warunki i metody przechowalnictwa roślin leczniczych oraz Dobrą Praktykę Wytwarzania (GMP)
Potrafi zaplanować technologię uprawy wybranych gatunków roślin zielarskich optymalizującą zawartość związków czynnych w surowcach. Potrafi dobrać technologię przechowywania do wybranych surowców zielarskich. Wykazuje samokrytyczną postawę wobec posiadanej wiedzy i jest gotów do zasięgnięcia opinii ekspertów w przypadku trudności z samodzielnym rozwiązaniem problemu.
Literatura
Literatura podstawowa:
Andrzejewska J., Pisulewska E. 2019. Uprawa roślin zielarskich. Wydawnictwa UTP, Bydgoszcz.
Kołodziej B. (red.) 2010, „Uprawa ziół. Poradnik dla plantatorów”, PWRiL. Poznań, 2010.
Rumińska A. (red.) 1991. „Poradnik plantatora ziół”, PWRiL, Poznań.
Literatura uzupełniająca:
Jasińska Z., Kotecki A. (red). 2004. „Uprawa roślin”, Wyd. AR Wrocław.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: