Embriologia zwierząt 06-BIO-BPZ-EZ-SP6
Wykłady:
Mechanizmy morfogenezy. Rozwój zarodka po implantacji. Powstawanie listków zarodkowych, celomy w embriogenezie. Morfogeneza wybranych organów ssaków – indukcja, różnicowanie. Zasady genetycznej kontroli rozwoju. Geny homeotyczne – ich struktura, ekspresja i regulacja. Główne przyczyny patologicznych zmian w embriogenezie i ich wpływ na wyniki w produkcji zwierzęcej.
Ćwiczenia:
Identyfikacja jaj zapłodnionych od niezapłodnionych (model kury). Identyfikacja i izolacja tarczki zarodkowej. Obserwacja i barwienie komórek blastodermalnych. Zakładanie i prowadzenie hodowli zarodków in vitro. Nabycie umiejętności oceny i prowadzenie diagnostyki podstawowej i szczegółowej jakości stadiów zarodkowych. Molekularne mechanizmy rozwoju zarodkowego. Ocena rozwoju układu szkieletowego, mięśniowego, oddechowego, pokarmowego, moczopłciowego, naczyniowego i nerwowego. Zagadnienia z embriologii eksperymentalnej.
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
Literatura:
1. Bielańska – Osuchowska Z. 1983. Embriologia zwierząt. PWN, Warszawa.
2. Krzanowska H., Sokół-Misiak W. 2020. Molekularne mechanizmy rozwoju zarodkowego. PWN, Warszawa.
3. Bielańska – Osuchowska Z. 2004. Zarys organogenezy. PWN, Warszawa.
4. Konig H.E., Liebech H-G. 2008. Anatomia zwierząt domowych. Kolorowy atlas i podręcznik. Galaktyka, Poznań.
5. Bartel H. 2002. Embriologia rozwoju. PWN, Warszawa.
6. Twyman R.M. 2003. Biologia rozwoju. PWN, Warszawa.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: