Ekonomika konsumpcji żywności 08-TZR-EKZ-SD1
Wykłady:
Pojęcie konsumpcji, konsumpcja żywności, układ podmiotowy i przedmiotowy sfery konsumpcji, determinanty zachowań żywieniowych – demograficzne, społeczno- zawodowe, ekonomiczne, informacyjno - edukacyjne, marketingowe. Gospodarstwo domowe jako podmiot konsumpcji żywności, typologia konsumentów żywności, mierniki pomiaru konsumpcji. Nowe trendy w konsumpcji żywności i nie tylko. Konsumpcja trwała i zrównoważona, ekokonsumpcja. Dylematy racjonalności zachowań konsumentów na rynku żywności, racjonalność i irracjonalność, hierarchizacja potrzeb konsumpcyjnych. Charakterystyka procesu decyzyjnego konsumenta na rynku żywności, mierniki, źródła informacji i metody badania konsumpcji.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student definiuje zagadnienia związane z konsumpcją, ekonomiką konsumpcji żywności, zachowaniach konsumentów na rynku żywności oraz ocenia uwarunkowania zachowań żywieniowych. Rozpoznaje i ocenia problemy związane z konsumpcją żywności i tendencjami zachodzącymi w konsumpcji żywności. Proponuje rozwiązania w zakresie prawidłowej konsumpcji żywności poprzez analizę uwarunkowań konsumpcji, czynników wpływających na zachowania konsumentów żywności, racjonalnej konsumpcji żywności, ekokonsumpcji itd. Śledzi zmiany zachodzące na rynku żywności, potrafi określić zmiany i tendencje w konsumpcji żywności i jest świadomy tych zmian. Wybiera odpowiednie rozwiązania do tyczące problemów i dylematów dotyczących ekonomiki konsumpcji i rynku żywności oraz zachowań konsumentów produktów żywnościowych.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Żelazna K., Kowalczuk I., Mikuta B., 2002, Ekonomika konsumpcji – elementy teorii, Wydawnictwo SGGW, Warszawa.
2. Bywalec Cz., Rudnicki L., Podstawy ekonomiki konsumpcji, Wydawnictwo AE w Krakowie, Kraków 1999.
3. Zalega T., 2012, Konsumpcja, Determinanty. Teorie. Modele. PWE, Warszawa.
Literatura uzupełniająca:
1. Gutkowska K., Ozimek I., 2005, Wybrane aspekty zachowań konsumentów na rynku żywności – kryteria zróżnicowania, Wydawnictwo SGGW, Warszawa.
2. Jeżewska-Zychowicz M., 2004, Zachowania żywieniowe i ich uwarunkowania, Wydawnictwo SGGW, Warszawa.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: